Terrordådet i Stockholm
Misstänkte terroristen Rakhmat Akilov, 39, från Uzbekistan.

Rakhmat Akilov begärs häktad för terrordådet

Publicerad 10 april 2017 kl 16.19

Inrikes. Den 39-årige uzbek som tidigare anhållits misstänkt för terrordådet i Stockholm i fredags har nu begärts häktad. Det meddelar åklagaren på måndagseftermiddagen.

Dela artikeln

Vice chefsåklagare Hans Ihrman anser nu att bevisläget är så pass starkt att den misstänkte 39-åringen, Rakhmat Akilov, kan häktas.

Mannen har hittills suttit anhållen på sannolika skäl misstänkt för terroristbrott genom mord efter terrordådet på Drottninggatan den 7 april.

Hans Ihrman har därför lämnat in en häktningsframställan till Stockholms tingsrätt, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Häktningsförhandlingen kommer äga rum i morgon tisdag den 11 april. Exakt tidpunkt är ännu inte bestämd.

Den andra person som anhölls i söndags morse skäligen misstänkt för terroristbrott genom mord är fortfarande anhållen. En häktningsframställan för den personen måste ha lämnats in senast klockan 12 på onsdag, meddelar Åklagarmyndigheten.

Ytterligare kommentarer i ärendet vill åklagaren inte ge.

– Jag är trygg med att vår huvudmisstänkte är gärningsmannen som körde lastbilen. Det är utifrån polisiära utgångspunkter och måste sedan prövas av åklagare och domstolar, säger rikspolischef Dan Eliasson enligt SVT.


Nyheter från förstasidan

USA återupptar leveranser av vapen till Ukraina

Trump godkänner första exporten. Länderna har inte varit villiga att enas om en fredsuppgörelse.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Slemmige Obama äter upp svenska daggmaskar

Invasiva arten förstör ekosystemet.. Objudna gästen från Latinamerika kan bli ett stort problem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0