Rån i Hallunda

Hänsynslösa rånare slog till mot guldbutik i Stockholmsförort

Publicerad 9 mars 2016 kl 13.49
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Hänsynslösa rånare slog under onsdagsförmiddagen till mot en guldbutik i Hallunda centrum söder om Stockholm.

Dela artikeln

Rånarna körde vid halv elva-tiden på förmiddagen genom glas­dörrarna in till centrum­anläggningen med en bil och rånade därefter en guldbutik inne i centrumet. Ett vittne berättar för Fria Tider hur en kvinnlig butiksanställd tvingades kasta sig åt sidan för att inte bli överkörd av bilen när den kom farande med full fart in bland anställda och kunder.

Gärningsmännen var beväpnade med automatkarbiner och avlossade enligt polisen flera "varningsskott" i luften. De siktade dessutom med vapen mot chockade kunder, däribland barnfamiljer, som tvingades söka skydd.

I samband med rånet kastade rånarna ut fotanglar på Hallundavägen i närheten av köpcentrumet. Ingen har ännu gripits för dådet och ett stort polispådrag har satts igång för att få tag på rånarna. Polisen vill gärna ha hjälp från allmänheten för att få tag på den flyktbil rånarna använde sig av.

– Det är en mörk, eventuellt svart, bil med takräcke. Det har sagts en BMW, huruvida det är trovärdiga vittnen vet jag inte, men det är det man söker efter, berättar polisens presstalesman Eva Nilsson för Fria Tider.

Förutom ett stort antal polispatruller har även en polishelikopter satts in i jakten på rånarna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 922136007


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0