"Din rätt att utrycka en åsikt innebär inte en skyldighet för andra att sprida den", skriver Andes Ygeman (S) på Twitter.

Regeringen: Rätt att stänga ner Trump

Publicerad 11 januari 2021 kl 22.17

Inrikes. Digitaliseringsminister Anders Ygeman (S), som ansvarar för internetfrågor, ställer sig bakom Twitters nedstängning av USA:s president Donald Trump, uppger DN. Trump hade 89 miljoner följare på plattformen. Enligt Ygeman är det ingen rättighet att kunna sprida sina åsikter på den informationsinfrastruktur som nätjättarna tagit kontroll över.

Dela artikeln

Donald Trump klättrade mot enorma 90 miljoner följare på Twitter när den vänsterradikala nätjätten stängde ner hans konto.

Tysklands förbundskansler Angela Merkel är kritisk till den permanenta blockeringen.

Men i Sverige är regeringen positiv till Twitters agerande.

Enligt digitaliseringsminister Anders Ygeman är det ingen rättighet att kunna sprida sina åsikter på de plattformar som dominerar internet. Det har inget med yttrandefrihet att göra.

Dessutom hade Trump "hetsat" folkmassan utanför Kapitolium i Washington förra onsdagen, påstår statsrådet.

– Din rätt att uttrycka din åsikt innebär inte en skyldighet för andra att sprida den, oavsett om det gäller en tidning eller ett sociala medier-företag, säger han till DN.

På måndagen stängdes även Twitters konkurrent Parler av från hela internet, i en gemensam aktion från flera nätjättar. Syftet är, enligt Parlers grundare, att krossa tjänsten.

Löfvenregeringen har i flera år varit drivande i att få de stora nätbolagen att censurera högerröster på nätet med förevändningen att det handlar om "hat". De har bland annat hotat med hårdare lagstiftning för att få bort samhällskritiska röster från internet.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forssell: "Inte aktuellt att ta emot fler"

Planerar inte för asylinvandring från Sudan. "Vår åtstramning av migrationspolitiken måste fortsätta."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0