Reinfeldt om fördelen med svenskar: Vår "tillit" till makthavare

Publicerad 24 september 2014 kl 09.06

Politik. Sveriges avgående statsminister Fredrik Reinfeldt (M) är tillbaka i rutan. I ett färskt utspel i New York prisar han svenskarna för vår unika förmåga att visa värme och känna tillit till våra makthavare.
– Så ser det inte alltid ut i andra länder, säger Reinfeldt.

Dela artikeln

Det var när Aftonbladet frågade den avgående statsministern vad han kände när han höll sitt avskedstal som Reinfeldt – kanske för första gången någonsin – sade något positivt om svenskar som folkgrupp.

–  Jag tycker det har varit fantastiskt att vara verksam i ett land där det finns en tillit till politiska ledare på ett sätt som jag ofta känner... eh... inte riktigt ser likadant ut i andra länder, sade Reinfeldt.

Enligt den avgående M-ledaren möttes han av stor tillgivenhet när rörde sig utanför tullarna som makthavare.

– Jag har känt en enorm värme när jag har rest och varit på plats på olika delar av det svenska samhället , sade Reinfeldt.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0