Jan Ericson (M).

Riksdagsman får "kalla kårar" av fredssamtal

Publicerad 14 februari 2025 kl 15.14

Inrikes. Rapporterna om att det till slut ser ut att bli fred i Ukraina skapar hysteriska reaktioner bland svenska makthavare. Riksdagsmannen Jan Ericson (M) konstaterar att han får "kalla kårar" av det som nu sker.

Dela artikeln

"Får kalla kårar när jag ser hur katastrofen 1938 riskerar att upprepas. Det var då man offrade delar av Tjeckoslovakien och gav till Hitler 'för fred i vår tid'. Ett år senare startade Hitler WW2."

Så skriver M-veteranen och riksdagsmannen Jan Ericson i ett inlägg på X.

Han fortsätter:

"Är Trump så historielös att han tänker göra om samma misstag i Ukraina?"

Politikerns inlägg har väckt många reaktioner, och flera kritiker frågar sig varför Ericson inte själv åker ner och krigar om han tycker att det är så viktigt att kriget fortsätter.

"Du och Tuffe Uffe kan väl åka och ta Trump i örat?" kommenterar en annan användare.

En riksdagskollega som är inne på samma linje som Ericson är Mikael Oscarsson (KD).

"Det får INTE bli München 1938 där stormakterna säljer ut den som är hotad", skriver politikern.


Nyheter från förstasidan

Trump-freden räckte i 3,5 timmar – nu är kriget igång igen

Efter presidentens bombastiska fredsbesked i natt. Nu påstår Israel att Iran attackerat dem igen – och återupptar kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0