Korankravallerna

Rikspolischefen: Aldrig sett sådant våld mot polisen

Publicerad 18 april 2022 kl 09.09

Inrikes. Rikspolischef Anders Thornberg kommenterade invandrarkravallerna i Norrköping, Linköping, Malmö och Örebro på påskdagen. Enligt honom liknar våldet mot polisen inget som myndigheten sett i Sverige tidigare.

Dela artikeln

– Det här är något annat. Det är ett grovt våld som riktar sig mot liv och egendom, framför allt mot poliser. Det är mycket oroväckande och vi kommer ta till kraftfulla motåtgärder. Det här ska inte fortsätta.

Rikspolischefens uttalande publicerades innan tre personer sköts av polis i Norrköping.

Dagen innan hade polisen fått kritik från flera håll efter att det visat sig att polisledningen gett order om att inte gå in i Skäggetorp i Linköping igen efter ordningsstörningarna där. Istället hade man låtit upploppsmakarna ta över stan trots att förstärkning anlänt och polisens styrka var tillräcklig stor.

– Det är synnerligen allvarliga brott som de senaste dagarna har riktats mot polisen och annan blåljuspersonal. Flera deltagare i upploppen har fokuserat på att angripa och allvarligt skada poliser och polisens egendom, det har funnits en likgiltighet för mina medarbetares och andras liv. Vi ska visa att den som begår sådana här brott inte kommer undan. Grova brottsliga angrepp på rättsstaten måste och ska beivras snabbt, säger Thornberg.

Utöver att hantera kommande allmänna sammankomster fokuserar myndigheten nu på att ta hand om de medarbetare som varit i upploppen och mött stenkastande grupperingar, de som skadats och de som lett insatserna.

– Jag har kontakt med Polisförbundet i de frågorna, säger Anders Thornberg.

Efter upploppen kommer rikspolischef Anders Thornberg att hålla en pressträff idag måndag klockan 11.00.


Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Explosioner vid presidentpalatset i Venezuela

Militären framme vid byggnaden. Inrikesministern Diosdado Cabello uppges leda styrkan.0 

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0