Konflikten i Ukraina

USA säljer vapen till Ukraina

Publicerad 23 december 2017 kl 11.02

Utrikes. USA går in på Ukrainas sida i konflikten med så kallade proryska separatister. USA:s president Donald Trump ska tillåta försäljning av bland annat pansarvärnsrobotar till Ukraina, rapporterar TT.

Dela artikeln

Den nya militära hjälpen som ska skickas till Ukraina handlar om 210 pansarvärnsrobotar och 35 system för att avfyra robotar.

USA anser att man har rätt att hjälpa landet att försvara sig.

"Hjälpen från USA handlar bara om försvar och vi har alltid påpekat att Ukraina har rätt att försvara sig”, heter det i ett uttalande från det amerikanska utrikesdepartementet.

En sådan försäljning kräver ett godkännande av den amerikanska kongressen. USA har dock redan innan i veckan godkänt att Ukraina ska få köpa vissa andra typer av vapen.

Från Rysslands sida är man starkt kritisk och menar att den amerikanska vapenförsäljningen kommer förvärra situationen i östra Ukraina, där det sedan 2014 finns en militär konflikt mellan separatister och den ukrainska regeringen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0