Aftonbladets fejkade debattartikel
Ryske Alexej Semjonovs bild användes felaktigt i Aftonbladets påhittade artikel om rösträtt för illegala invandrare.

Ryss hotar stämma Aftonbladet för fejkad vänsterextrem artikel

Publicerad 26 augusti 2016 kl 14.22

Media. Aftonbladet utmålade en rysk man som en vänsterextrem svensk vid namn "Tobias Lagerfeldt" som kräver rösträtt för illegala invandrare. Nu försäkrar ryssen att det inte var han som stod bakom artikeln – och frågar sig om han kan stämma den svenska vänstertidningen i domstol.

Dela artikeln

Debattartikeln, som Aftonbladet publicerade tidigare i veckan, påstods vara skriven av vänsteraktivisten Tobias Lagerfeldt vid organisationen Refugees Welcome.

"Lagerfeldt" underströk bland annat att det, med hänvisning till "allas lika värde", inte gick att utesluta asylsökare och illegala invandrare från tredje världen från att rösta i svenska val.

Det uppmärksammades ganska snart att någon Tobias Lagerfeldt inte existerar i Sverige och att Aftonbladet uppenbarligen "trollats" med en falsk debattartikel.

Bilden på "Tobias Lagerfeldt" som Aftonbladet publicerade visade sig dessutom komma från en rysk twittrare som heter Alexej Semjonov.

"Plötsligt blev jag en stjärna i en fejkskandal i Sverige. Den populära tidningen Aftonbladet publicerade en artikel (något om invandrares rättigheter) med mitt foto och under falskt namn", konstaterar Semjonov nu själv i ett inlägg på Facebook.

"Vilka av er där ute älskar inte den fantastiska europeiska journalistiken?" fortsätter han.

Semjonov undrar också om han kan dra Aftonbladet inför rätta för fadäsen.

"Är det möjligt att gå till domstol? Finns det en möjlighet att stämma dem för att ha dragit in mig i skandalen?" skriver han.

Efter att felaktigheterna uppmärksammats tog Aftonbladet ner artikeln från nätet. Debattredaktör Petter Ovander säger idag till Dagens Media att vänstertidningen ännu inte är "riktigt färdiga" med att reda ut vem den påstådda skribenten Tobias Lagerfeldt egentligen är.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 684773214


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 684773215


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus