Invandrarkravaller i Rinkeby
Arkivbild.

Ryssland anklagas för att skapa oro i Rinkeby

Publicerad 6 mars 2017 kl 17.06
Av Mattias Albinsson

Politik. Ett ryskt TV-team påstås ha erbjudit invandrar­ungdomar i Stockholms­förorten Rinkeby pengar för att starta upplopp och bråk med polisen. Det hävdar det danska radiobolaget Radio24syv.

Dela artikeln

Journalister från det skatte­finansierade radiobolaget har besökt Rinkeby och träffat en anonym Mohammed som påstår att ryssar erbjudit honom pengar för att bråka med polisen.

– De kom fram till oss och sade att de ville se lite action. De ville muta oss med 400 kronor var, säger han.

När polisen kom till platsen ska ryssarna emellertid ha påstått att det var invandrarna som erbjudit sig att starta bråk i utbyte mot pengar. Företrädare för polisen i Sverige har inte fått bemöta påståendena.

Svenska Aftonbladet har uppmärksammat det danska radiobolagets story, men när den socialdemokratiska tabloiden ringer polisen kan de inte få den bekräftad.

– Vi kan inte bekräfta att det faktiskt har hänt, säger Mats Eriksson, pressansvarig på Stockholms­polisen.

Aftonbladet knyter händelsen, som alltså inte kunnat bekräftas, till det ryska TV-bolaget NTV som nyligen gjorde ett reportage från Rinkeby. NTV ägs av Gazprom-Media, som i sin tur ägs av det statligt ägda oljebolaget Gazprom.


Nyheter från förstasidan

Domstol upphäver Trumps tullar – oklar effekt

Trump väntas kunna införa tullarna – ändå. Goldman Sachs: "Vi förväntar oss att man kommer hitta andra sätt att införa tullar".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0