Invandrarkravaller i Rinkeby

DN-fotograf attackerad med "slag och sparkar" i Rinkeby

Publicerad 21 februari 2017 kl 11.10

Media. Under nattens upplopp i invandrarförorten Rinkeby i Stockholm kastade maskerade personer sten mot polisen. Men även journalister attackerades.

Dela artikeln

En fotograf på Dagens Nyheter blev under upploppen misshandlad och fick tillbringa natten på sjukhus, säger han till DN.

– Jag har träffats av en massa slag och sparkar både på kroppen och i huvudet. Jag har tillbringat natten på sjukhuset, säger han till tidningen.

DN-fotografen kom till Rinkeby och parkerade bilen strax efter 22-tiden på måndagskvällen. På Rinkeby torg blev han sedan misshandlad av en grupp på minst femton personer. Han hade dock gömt kameran innanför jackan varför det är oklart om han blev påhoppad just för att han är journalist. Förövarna stal kameran när de upptäckte den.

Fotografen lyckades ta sig till en bensinmack där han larmade polisen. Men polisen hade ingen möjlighet att skicka någon patrull så han fick ta sig till sjukhuset på egen hand. Fotografen säger att han var chockad i många timmar efteråt.

En anmälan om misshandel och grov stöld upprättades senare. Polisen påpekade dock att chansen att få tag på förvarna eller kameran tillbaka är "obefintlig".

DN skriver att fotografen har stor erfarenhet av att bevaka sådana här situationer.

Efter gårdagens händelser ökar polisen bemanningen i Rinkeby, uppger Expressen.


Nyheter från förstasidan

Varnar för överakademiserad poliskår: "Loser" om man bär uniform

Kriminalkommissariens larm i Swebbtv. "Man ska ju in och bli chef eller analytiker eller nånting bakom skrivbordet".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur