Val 2018

S betalar "influencers" för att låtsas rösta på S

Publicerad 16 augusti 2018 kl 10.49

Media. Aftonbladets feministiske profilnamn Mohamed Touzari erbjöds 4.000 kronor för att lägga upp ett Instagram-inlägg där han låtsas rösta på Socialdemokraterna.

Dela artikeln

”Denna kampanjinbjudan går ut till ett stort antal influencers…kampanjen går ut på att du delar dina erfarenheter kring bostadsproblematiken för unga, och samtidigt på ett naturligt sätt berättar om Bostadsgarantin som är ett initiativ från Socialdemokraterna i Stockholm", stod det i mejlet från företaget Beatly som arbetar på uppdrag av Socialdemokraterna i Stockholm.

Enligt företaget var pengarna villkorade med att Mohamed skulle vara med på bilden i inlägget och att det skulle se "naturligt" och inte köpt ut. Det skulle dock stå att inlägget var ett samarbete med Socialdemokraterna, skriver Aftonbladet.

Ett ytterligare krav var att att han inte fick säga att han röstar eller någonsin röstat på något annat parti än Socialdemokraterna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 5694318


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 5694319


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Tredje generationens invandrare mest kriminella

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0