Drevet mot yttrandefriheten

Åsa Linderborg sågar Bonniers kampanj

Publicerad 18 mars 2018 kl 10.09

Media. Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg kritiserar nu öppet familjen Bonniers kampanj mot Google – som hon beskriver som "ett angrepp på yttrandefriheten som heter duga".

Dela artikeln

Bonnier-tidningarna har haft stora svårigheter med att få andra medier med sig i sitt omfattande drev, som går ut på att tvinga Google att censurera politiskt innehåll och sökresultat som koncernen inte tycker om.

Åsa Linderborg kallar nu i en artikel i Aftonbladet kampanjen för "huvudlös". 

"Kravet att Google ska plocka bort olagligt eller stötande material är ett angrepp på yttrandefriheten som heter duga", skriver hon.

Kulturchefen riktar också kritik mot Bonniers försök att förmå Google att ta bort historiska filmer, som Hitlers tal, från Youtube.

"Ja, det kan tyckas stötande, men världshistorien är till stora delar ohyggligt stötande. Det unika med 1900-talet är att det har dokumenteras även med rörligt material. Det är en fantastisk informationsrikedom, som alla måste vara betrodda att ta del av", skriver Åsa Linderborg.

Bonniers kampanj är "minst sagt provinsiell" och även tidstypisk, konstaterar hon vidare.

"De självutnämnt upplysta anser sig ha den moraliska rätten att villkora vilken information som får spridas och vad som får sägas."


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0