Övergreppen på We are Sthlm

Samtliga tafsare på We are Sthlm hade utländsk härkomst

Publicerad 20 augusti 2016 kl 16.33
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Samtliga tafsare på Stockholmsfestivalen We are Sthlm förra året, vars ursprung kunnat fastställas, var invandrare, skriver nationalekonomen Tino Sanandaji på sin blogg.

Dela artikeln

Sanandaji har tagit del av en rapport från polisen som sammanställdes i februari i år för att, bland annat, slå fast vilka det egentligen var som låg bakom de många sexuella ofredandena på festivalen.

Av de 20 fall av sexuellt ofredande som anmäldes under festivalen gällde ett fall en "äldre man av svensk härkomst som hade fotograferat flickor på ett närgånget sätt", skriver polisen i rapporten. Därefter slår myndigheten fast att:

"Övriga 19 ärenden företer vissa betydande likheter. Detta i så mening att samtliga målsägande är flickor födda 1999-2002, att gärningsmännen – med undantag för två ärenden där det saknas signalementsuppgifter och ett ärende där gärningsmannen bara uppges ha 'svart kort hår, ljus i hyn' – anges vara av utländsk härkomst, samt att alla anmälda brott bestått i att gärningsmännen tafsat på målsägandenas bröst, rumpa eller skrev samt, i några fall, även kysst henne eller försökt knäppa upp eller dra av hennes byxor."

I synnerhet pekas så kallade ensamkommande flyktingbarn från Afghanistan samt gatubarn från Marocko ut som dem som tafsade på tonårsflickor under festivalen.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0