Krisen i Brandos

DYR HISTORIA: Skoföretaget Brandos politiskt korrekta ägare förlorade var fjärde investerad krona under 2013.

SD-hatare förlorade 162 miljoner

Publicerad 8 september 2014 kl 06.44

Entreprenör. Nätbaserade skobutiken Brandos gör en rekordförlust på 162 miljoner kronor för 2013, visar bolagets årsredovisning som nyligen lämnades in till Bolagsverket.

Dela artikeln

Företaget har genomgått en rekonstruktion och kämpar med negativa kundomdömen från missnöjda konsumenter runtom på nätet. För investerarna blev 2013 det dyraste året i bolagets historia, då var fjärde investerad krona förlorades på den olönsamma verksamheten.

Bolagets egna kapital uppgick till minus 64,2 miljoner kronor vid årets slut vilket innebär att företaget är likvidationspliktigt om inte situationen förbättras drastiskt tills dess att rekonstruktionen är över.

Problemen började efter att företaget efter valet 2010 tillkännagav att SD-väljare inte var välkomna att handla på Brandos, vilket företagets ägare klargjorde i en Youtube-video. Bolaget hotades sedan av konkurs och kunder riskerade att förlora sina pengar, skrev ehandel.se i samband med rekonstruktionen förra året.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 150740598


Varnish cache server

Här avslöjas ockulta sällskapet i San Francisco. Michael Bloomberg, Eric Schmidt och Conan O'Brien några av medlemmarna.0 Plus

Mer från Entreprenör

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0