Konflikten i Ukraina

Separatister intar ukrainsk stad

Publicerad 17 februari 2015 kl 14.47

Utrikes. Den ukrainska staden Debaltseve har tagits av pro-ryska rebeller. Enligt rysk media ska 300 ukrainska soldater ha kapitulerat och är nu rebellernas fångar.

Dela artikeln

Business Insider rapporterar idag att pro-ryska rebeller har tagit staden Debaltseve från ukrainska regeringsstyrkor.

Rebellerna hävdar att större delen av staden nu kontrolleras av armégrupper som är lojala till utbrytarstaten Donetsks folkrepublik. Bland annat polisstationen och järnvägsstationen har tagits av rebellerna.

Enligt ryska källor har 300 ukrainska soldater kapitulerat och är nu tillfångatagna av rebellerna.

Debaltseve har en viktig strategisk betydelse för de stridande parterna eftersom den är en knutpunkt för regionens järnvägstrafik.

 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 213902592


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 213902593


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Mohamed Ali (V) är frisk

Politikern nu redo att gå till "jobbet". Enligt riksdagens kammarkansli inkom en handling under fredagskvällen och visar att Ali varit sjukskriven mellan den 12 och 15 oktober.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus