Covid-19 i Sverige

Sju nya coronafall i Skåne

Publicerad 5 mars 2020 kl 11.20

Inrikes. Sju nya coronafall har nu konstaterats i Skåne, uppger Region Skåne i ett pressmeddelande

Dela artikeln

Under onsdagen konstaterades ytterligare en person smittad av coronaviruset. Det var det andra fallet av covid-19 i Skåne.

Men under natten till torsdag har ytterligare sju fall konstaterats.

"Samtliga har varit på resa i norra Italien och hålls nu isolerade i sina hem för att undvika vidare smittspridning. Ingen av dem är allvarligt sjuk", skriver Region Skåne.

Samtliga infektionsverksamheter i Skåne (Malmö, Lund, Helsingborg och Kristianstad) är involverade i dessa fall.

"I övrigt lämnar Region Skåne inte ut några uppgifter om patienterna eftersom det är föremål för patientsekretess", påpekar man.

Hittills har nio fall av covid-19 konstaterats i Region Skåne och 470 prover har analyserats.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 312782009


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus