Ebolautbrottet i Afrika

Sjuksköterska kan ha smittats trots skyddsåtgärder

Publicerad 14 oktober 2014 kl 13.18

Utrikes. Den sjuksköterska som smittades med ebola i USA efter att ha vårdat den numera avlidne ebolapatienten Thomas Eric Duncan misstänks nu ha smittats trots skyddsåtgärder.

Dela artikeln

Amerikanska myndigheter ser mycket allvarligt på de nya uppgifterna som omkullkastar tidigare framförda teorier om att man i västvärlden besitter kunnande och kompetens att med lätthet stoppa lokala utbrott av ebola i västvärlden.

– Om denna individ blev smittad – och vi vet ännu inte hur – inne på isoleringsenheten, då är det möjligt att andra individer också kan ha smittats, säger Tom Frieden, chef för den amerikanska smittskyddsmyndigheten CDC, till AP.

– Vi vet inte idag hur många vårdanställda eller övriga som i sådana fall utsatts för smitta, men det handlar i slutändan om ett relativt stort antal tror vi, fortsatte han.

De nya uppgifterna riskerar att skapa oro bland vårdpersonal som många gånger är de första som möts av svårt ebolasjuka och smittsamma patienter. Igår avled som exempel en FN-anställd på ett sjukhus i Hamburg i Tyskland efter att för två veckor sedan ha insjunknat i ebolafeber medan ytterligare en ebolasmittad man, som arbetat för en italiensk hjälporganisation i Afrika, vårdas på ett sjukhus i Frankfurt uppger AP.

Ebola sprids genom direktkontakt med avföring, urin, blod, saliv, tårar och andra kroppsvätskor från ebolasjuka patienter. Ebolaviruset sprids inte via luften, även om forskare framfört farhågor om att viruset kan komma att mutera, bli mer aggressivt och i sådana fall även smitta den vägen.

Den pågående ebolaepidemin har hittills skördat över 4.000 människoliv och är koncentrerad till de västafrikanska länderna Guinea, Liberia och Sierra Leone med lokala utbrott eller konstaterade fall även i Nigeria, Senegal, Spanien och USA skriver WHO.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"En förfallen rest av sitt forna jag". Mångårige globalisten talar ut om svårigheterna.0 Plus

Mer från Utrikes

USA:s propagandaradio stämmer Vita huset

Trump har dragit in anslagen till RFE/RL.. Har sänt amerikansk propaganda utomlands i 75 år.0 

Här är första fynden i Kennedy-dokumenten

Nätdetektivernas upptäckter.. Oswald var en "dålig skytt", mystisk man ska ha känt till morden på förhand och CIA beordrade att orden "Israels underrättelsetjänst" skulle maskas.0 Plus

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0