Vänsterupploppet på Berkeley

Skadeglädje när Starbucks plundras av vänsterextremister i direktsänd TV

Publicerad 3 februari 2017 kl 14.14
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Ett Starbuckscafé vandaliserades och plundrades av en uppretad mobb i samband med vänster­upploppet på Berkeley i onsdags­kväll.

Dela artikeln

Onsdagens upplopp anordnades i protest mot att den konservativa opinions­bildaren Milo Yiannopoulos tilläts tala på universitetet. En affisch med texten "Krossa rasismen, trångsyntheten, sexismen och fascismen" klistrades upp på caféets skyltfönster innan det plundrades.

Många konservativa roas av plundringen, som följdes live av tusentals människor, eftersom den drabbade ett företag som själv positionerat sig på vänsterkanten i den amerikanska politiken.

I söndags meddelade Starbucks VD att företaget tänker anställa 10.000 flyktingar i protest mot president Donald Trumps invandrings­stopp från muslimska länder. Trots det valde vänsterpöbeln att slå sönder och plundra caféet.

Plundringen kunde följas direkt av tusentals människor via en live-sändning i sociala medier.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dömde Leijnegard för ofredande – är kompis med kvinnans make

Upptäckten på kvinnliga domarens Facebook-sida. Personerna "satt väl synligt placerade på den främsta åhörarraden" under rättegången.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur