Slog ihjäl sitt barn på flyktingboende – får ersättning av staten

Publicerad 31 mars 2017 kl 08.49

Inrikes. En av föräldrarna dödade det fem månader gamla barnet på ett flyktingboende i Sunne i juni förra året. Men åklagaren kunde inte bevisa vem av dem som gjorde det, så nu får båda ersättning av staten.

Dela artikeln

Det var i mitten av juni förra året som barnet, en flicka, hittades svårt skallskadad på ett flyktingboende i Sunne i Värmland. Det lilla barnet fördes till centralsjukhuset i Karlstad men skadorna var så allvarliga att flickan dog.

Det är klarlagt att någon av föräldrarna utförde gärningen och båda satt häktade för mord i tre månader. Men de skyllde på varandra och åklagaren kunde inte bevisa vem som gjort det.

– Vi vet tiden och platsen och att någon av dem gjort det. Men deras berättelser går isär och vi kan inte bevisa vilken version som stämmer, så det finns ingen möjlighet att åtala någon, sa åklagaren Barbro Brännlund när förundersökningen lades ner enligt NWT.

Nu har JK beviljat kvinnan 164 000 kronor i ersättning för tiden hon satt häktad för mordet.

Åklagaren motsatte sig den höga ersättningen med motiveringen att kvinnan själv orsakat den lång häktningstiden då hon ljugit om sin identitet. JK delade dock inte den uppfattningen, eftersom en misstänkt inte är skyldig att samarbete i en utredning.

Den häktade mannen väntas få ersättning i ungefär samma storlek.

Detta alltså trots att någon av de båda med säkerhet slog ihjäl barnet. Förundersökningsledaren Jonny Thomann vid polisens enhet för grova brott har liknat barnets skada vid "rena trafikolycksskadan".

Men enligt mannens advokat, Ulf Ljungqvist, är det så här det är i ett rättssamhälle.

– Det är så det ser ut om man är funnen oskyldig. Och det är man tills man döms, säger han till Nya Wermlands-Tidningen.

JK:s beslut kan inte överklagas.


Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Svenska förstföderskor nu över 30 år i snitt

Bara 99.000 barn föddes förra året.. Lägsta siffran på 20 år – trots all invandring sedan dess.0 

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0