Ebolautbrottet i Afrika
Den amerikanske presidenten Barack Obama och förre presidenten Bill Clinton hälsar på åhörare efter ett tal utanför Vita huset i fredags.

Soldater ska stoppa ebolautbrottet

Publicerad 16 september 2014 kl 16.24

Utrikes. Den amerikanske presidenten Barack Obama meddelar idag att han beslutat skicka militär styrka på 3.000 man till Västafrika för att bistå med arbetet mot den pågående ebolaepidemin, uppger en intern källa för AP.

Dela artikeln

"Detta humanitära ingripande ska fungera som en brandvägg mot en global säkerhetskris som har potential att nå amerikansk mark", hette det enligt den interna regeringskällan som valt att vara anonym.

Målet med hjälpinsatsen är att hjälpa till att avlasta den ansträngda sjukvården i de drabbade länderna. Bland annat ska man utbilda vårdpersonal på plats i hur ebolasmittade ska hanteras på bästa sätt.

17 fältsjukhus med 100 sängplatser vardera ska sättas upp och ett huvudkvarter upprättas i den liberiska huvudstaden Monrovia i syfte att koordinera insatsen mot ebola. Dessutom ska hundratusentals sjukvårdskit delas ut till civilbefolkningen i Liberia, som drabbats hårt av ebolaepidemin.

Kostnaden för insatsen uppges tas från budgeten för USA:s pågående militära insats i Afghanistan och beräknas inledas om ett par veckor.

Över 5.000 beräknas nu ha smittat av det dödliga ebolaviruset varav drygt hälften avlidit av ebolafeber.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Krävs på svar om S-kommuner som vägrar återvandring

Forssell: "Det är helsnurrigt". Flera S-kommunalråd vägrar samarbeta med regeringen om att återvandra bidragsinvandrare.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0