Shariadomen i Solna tingsrätt

Solna tingsrätt inleder ärende efter shariadomen

Publicerad 5 mars 2018 kl 10.36

Inrikes. Solna tingsrätt har inlett ett ärende efter den skandalomsusade shariadomen där en muslimsk man friades för att han var "av bra familj". Cheflagmannen kommer nu kalla till sig nämndemännen, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Det är i Solna tingsrätt som två centerpartistiska nämndemän friat en man från att ha misshandlat sin hustru med motiveringen att makens familj "verkar vara en bra familj, till skillnad från hennes, vilket också har betydelse för bedömningen av skuldfrågan".

Vidare skriver rätten:

"Det normala i 'dessa kretsar' är vidare att en kvinna berättar för släkten att hon blir misshandlad om hon blir det så att saken kan lösas inom familjen. Det faktum att NN inte sagt till hans släktingar att han slog henne, utan i stället anmälde det till polisen, minskar hennes trovärdighet ytterligare."

En av nämndemännen är Ebtisam Aldebe, som kandiderat för Centerpartiet till riksdagen och som förespråkat särlagstiftning för muslimer och att svenska lagar ska anpassas för muslimer.

Nu inleder tingsrätten ett ärende mot nämndemännen.

– Det är främst uttalandet i domen där de säger att det har betydelse vilken familj som de här personerna kommer från, det har jag väldigt svårt att se som ett sakligt argument, säger Lena Egelin, cheflagman i Solna tingsrätt, till Aftonbladet.

Därefter kommer en bedömning göras av deras lämplighet och om de kan sitta kvar som nämndemän.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 140149279


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 140149280


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Snoppviftande barnamördare sprider skräck på kvinnofängelset

Kriminalvården har placerat Abdelshahed bland riktiga kvinnor. Trots att han är "lång, bred och skäggig och går runt och visar snoppen" på kvinnoanstalten i Ystad.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus