Splittring inom V – vill ha ett radikalare parti

Publicerad 19 september 2019 kl 09.39

Inrikes. Jonas Sjöstedt kan vara på väg att avgå som Vänsterpartiets ledare, "skvallras" det om enligt SVT:s Elisabeth Marmorstein. Dessutom hotar en maktkamp inom partiet.

Dela artikeln

Enligt SVT ryktas det nu om att Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt kan vara på väg att avgå.

Bakgrunden skulle dels vara att hans familj flyttat till Vietnam sedan hans fru tilldelats ett toppjobb som ambassadör där, dels att han misslyckats få inflytande över svensk regeringspolitik.

Samtidigt pågår det nu en maktkamp inom Vänsterpartiet, där flera företrädare vill ha ett mer radikalt parti.

"Det är inte vår roll att stötta ett socialdemokratiskt maktinnehav till vilket pris som helst. Vi ska stå för en vänsterpolitik för ett helt annat samhälle – utan kapitalismens orättvisor och klimatförstöring", skriver 24 partiföreträdare i en debattartikel i SvD.

Kritikerna menar att politiken överlag blivit alltmer höger, och att det kräver ett tydligt parti på vänsterkanten.

– Vi vill ha ett radikala Vänsterparti, säger den förre riksdagsledamoten Rossana Dinamarca till SVT. Det saknas ett tydligt och starkt Vänsterparti, som tyvärr nog gjorde sig irrelevant när man släppte fram den här regeringen i januari.

Jonas Sjöstedt har inte velat kommentera kritiken. Tidigare i sommar förnekade dock Sjöstedt att han tänker avgå. Han trivs så "otroligt bra" som partiledare, sade han i P4 Västerbotten.


Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

SMHI varnar för stormvindar

Hård västvind på lördagen.. Bitvis stormstyrka i byarna på flera håll.0 

Vattenfall söker statligt stöd för ny kärnkraft

Två reaktorer kvar i utvärderingen.. Den totala effekten ska bli 1.500 megawatt oavsett val.0 

Arlanda Express kan bli mindre snordyrt

Köps upp av riskkapitalbolag.. "Vi räknar med att införa biljettkategorier med lägre prisnivå."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0