Asylkaoset
Statsminister Stefan Löfven (S).

Stefan Löfven hotar ta Polens EU-pengar om landet inte accepterar tusentals asylsökare

Publicerad 20 juni 2017 kl 16.23

Utrikes. Sveriges statsminister Stefan Löfven (S) hotar nu Polen med indragna EU-pengar om landet inte börjar fylla sitt samhälle med asylsökare från Afrika och Mellanöstern. Löfven vill därmed köra över folkviljan i Polen, där hela 74 procent av befolkningen säger nej till att ta emot asylsökare, skriver SVT.

Dela artikeln

Enligt en överenskommelse inom EU så ska asylsökare omfördelas mellan medlemsstaterna. Men Polen, Ungern, och Tjeckien har vägrat. Sammanlagt ska 160.000 asylsökare omfördelas, men Polen och Ungern har inte tagit emot en enda, medan Tjeckien tagit emot tolv stycken under loppet av ett år.

Därför har EU-kommissionen inlett ett så kallat överträdelseärende mot länderna, en process som kan sluta i EU-domstolen. Det EU kräver är att länderna tillsammans tar emot cirka 10.000 asylsökare från Mellanöstern och Afrika.

Nu hotar även Sveriges statsminister Stefan Löfven (S) med åtgärder.

Under ett möte med Polens premiärminister Beata Szydlo i Warszawa på tisdagen sade Löfven att Polen kan drabbas av indragna bidragspengar från EU om de inte börjar acceptera tusentals asylsökare från Afrika och Mellanöstern.

– Man kan inte bara ta de goda delarna av ett samarbete och strunta i de svåra sakerna, säger Stefan Löfven till SVT.

74 procent av Polens befolkning har sagt nej till att ta emot asylsökare, en folkopinion som Löfven tydligen anser att man ska köra över.

2016 beviljade Polen 390 personer asyl, en siffra som kan jämföras med att Sverige samma år beviljade 69.350 asylansökningar.

– Vi vill vara ett homogent samhälle med en kultur, en religion och en etnicitet. Vi kan se från andra Europeiska länder hur förödande den här mixen av kulturer har varit, säger Mateusz Plawski, talesperson för den kristna ungdomsrörelsen Mlodziez Wszechpolska, till SVT.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0