Kommunkrisen

"Stor invandring" bakom ekonomiskt krisläge i Kristianstad

Publicerad 8 juni 2019 kl 16.20

Inrikes. Den ekonomiska situationen i Kristianstad ser riktigt illa ut och nu måste politikerna ta till radikala åtgärder, uppger Kristianstadsbladet och P4 Kristianstad.

Dela artikeln

Den ekonomiska situationen i Kristianstad i Skåne är illavarslande och nu väntar ett stålbad för kommunen.

Låneskulden ligger på 1,6 miljarder kronor och inför nästa års budget fattas 130 miljoner kronor.

Enligt P4 Kristianstad tänker politikerna nu fylla på den kommunala kassan med 100 miljoner kronor genom att öka vinstuttagen från de kommunala bolagen med 50 miljoner samt genom att få intäkterna från mark och fastigheter att växa.

– Vi borde ligga på ungefär ett överskott på 100 miljoner kronor varje år för att klara av de investeringarna som vi har, säger kommunalrådet Peter Johansson (M) till P4 Kristianstad.

Sveriges Radio nämner dock ingenting om vad krisen beror på. Detta har dock tidigare Kristianstadsbladet rapporterat om.

Där pekades den "stora" invandringen 2015-2017 ut som en starkt bidragande förklaring till krisläget. Enligt Peter Johansson startades det en skolklass i månaden under perioden. Totalt handlade det om 25-30 nya skolklasser som sattes upp med hjälp av paviljonger.

– Nu måste vi bygga nya skolor i en takt som vi inte mäktar med. Vi måste få beslutsfattarna i Stockholm att fatta detta. Kommunerna klarar inte det här, sade kommunalrådet till Kristianstadsbladet i april och påpekade att kostnaderna till följd av invandringen skenar iväg.

Enligt Johansson måste staten tillföra pengar, annars väntar ett "otroligt bekymmersamt" läge, som han uttrycker det i den lokala tidningen.

Nyheter från förstasidan

USA kan behöva betala 7.400 miljarder för Grönland

Svindyra priset som Vita huset kan behöva acceptera. Enligt mätningar säger 85 procent av grönlänningarna nej till att bli en del av USA.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0