Kommunkrisen

"Stor invandring" bakom ekonomiskt krisläge i Kristianstad

Publicerad 8 juni 2019 kl 16.20

Inrikes. Den ekonomiska situationen i Kristianstad ser riktigt illa ut och nu måste politikerna ta till radikala åtgärder, uppger Kristianstadsbladet och P4 Kristianstad.

Dela artikeln

Den ekonomiska situationen i Kristianstad i Skåne är illavarslande och nu väntar ett stålbad för kommunen.

Låneskulden ligger på 1,6 miljarder kronor och inför nästa års budget fattas 130 miljoner kronor.

Enligt P4 Kristianstad tänker politikerna nu fylla på den kommunala kassan med 100 miljoner kronor genom att öka vinstuttagen från de kommunala bolagen med 50 miljoner samt genom att få intäkterna från mark och fastigheter att växa.

– Vi borde ligga på ungefär ett överskott på 100 miljoner kronor varje år för att klara av de investeringarna som vi har, säger kommunalrådet Peter Johansson (M) till P4 Kristianstad.

Sveriges Radio nämner dock ingenting om vad krisen beror på. Detta har dock tidigare Kristianstadsbladet rapporterat om.

Där pekades den "stora" invandringen 2015-2017 ut som en starkt bidragande förklaring till krisläget. Enligt Peter Johansson startades det en skolklass i månaden under perioden. Totalt handlade det om 25-30 nya skolklasser som sattes upp med hjälp av paviljonger.

– Nu måste vi bygga nya skolor i en takt som vi inte mäktar med. Vi måste få beslutsfattarna i Stockholm att fatta detta. Kommunerna klarar inte det här, sade kommunalrådet till Kristianstadsbladet i april och påpekade att kostnaderna till följd av invandringen skenar iväg.

Enligt Johansson måste staten tillföra pengar, annars väntar ett "otroligt bekymmersamt" läge, som han uttrycker det i den lokala tidningen.

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0