Terrormordet på Samuel Paty

Muhammedbilder i XXL-format på franska byggnader

Publicerad 22 oktober 2020 kl 16.15

Utrikes. Gigantiska karikatyrer av den muslimska profeten Muhammed visades under gårdagen upp på fasaderna till byggnader i Frankrike som en markering mot islamistisk intolerans.

Dela artikeln

© PES

Carole Delga

Bakom initiativet står den socialistiska politikern Carole Delga, regionpresident i Occitanie i sydligaste delen av Frankrike, skriver L'Independant. Fasaderna till två byggnader i Montpellier och Toulouse valdes ut för den symboliska visningen.

– Vi ska inte visa svaghet när vi ställs inför demokratins fiende, inför dem som använder religionen som ett vapen, kommenterar hon karikatyrvisningen.

Carole Delga hade valt ut religiösa karikatyrer som tidigare publicerats av den franska tidskriften Charlie Hebdo, som 2015 utsattes för ett terrorattentat, till visningen. Karikatyrerna riktar sig inte bara mot islam, utan även mot kristendomen och judendomen.

– Vi måste försvara vår republiks värderingar; frihet, jämlikhet, broderskap och sekularism. Vi är skyldiga Samuel Paty, den halshuggna läraren, denna hyllning. Vi är skyldiga denna lärare vårt mod. Vi måste sända en signal till våra barn om att de alltid kommer att ha rätt att hysa olika åsikter, och att religion är en privat angelägenhet, menar Delga.

För åtta år sedan utsattes Occitanie för en serie terrorattentat där bland annat en judisk skola i Toulouse attackerades och fyra elever mördades. Till en början fick nynazister skulden för attentaten eftersom samtliga offer hade icke-europeisk bakgrund, men senare visade det sig att en islamist med algeriskt ursprung låg bakom.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 49769258


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Utrikes

Sex amerikanska soldater döda i "flygolyckan"

Nya dödsfall för Washington under pågående kriget.. Iranstödd milis tar på sig dådet – men enligt Pentagon var det en olycka.0 

USA flyttar luftförsvar från Europa till Mellanöstern

Efter protesten från Sydkorea.. Nu framkommer att även lagren i Europa måste användas för att klara nya kriget.0 

Så många skadade har fått sjukhusvård sedan kriget startade. Kraftig censur gör att få bilder på förödelsen i Tel Aviv kommer ut.0 

Två skadade på USA:s hangarfartyg – "brand i tvättstugan"

Olycka ombord, enligt flottan.. "Orsaken till branden var inte stridsrelaterad och är under kontroll".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0