Spionmisstänkte diplomaten

Svensk toppdiplomat anhållen för spioneri

Publicerad 13 maj 2025 kl 10.02

Inrikes. Den person som anhållits misstänkt för att ha ägnat sig åt spioneri mot Sverige är en diplomat, enligt SVT Nyheter. Gripandet skedde nyligen i Stockholmsområdet i samband med en insats från Säkerhetspolisen.

Dela artikeln

Mannen har enligt SVT:s uppgifter varit stationerad vid flera svenska ambassader runt om i världen och har enligt Ekot i flera år haft toppjobb på UD.

Under insatsen bröt polisen upp dörren till mannens bostad.

– Personen anhölls efter en insats häromdagen, det är ett pågående ärende, säger Säpos pressekreterare Karin Lutz till SVT Nyheter.

Säkerhetspolisen vill i övrigt inte kommentera ärendet, med hänvisning till förundersökningssekretess. Förundersökningen leds av Riksenheten för säkerhetsmål vid Åklagarmyndigheten.

Det misstänkta brottet ska enligt tingsrättshandlingar ha skett mellan 1 och 11 maj i år. Justitieminister Gunnar Strömmer bekräftar i en kommentar att regeringen följer ärendet.

”Det handlar naturligtvis om en allvarlig brottsmisstanke. Utredningen får nu ha sin gång, och jag kan inte föregripa den”, säger Strömmer till SVT.

Den anhållne är i nuläget skäligen misstänkt, vilket är den lägre misstankegraden. Advokat Anton Strand har utsetts till hans försvarare, men vill inte kommentera ärendet.


Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tröstar Rubio EU-politikerna efter JD Vances tal i München

USA fick stående ovationer i år. Friedrich Merz beskriver det som en "återgång till verkligheten".0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.