Irakminister på svenska bidrag

Svenska åklagare utreder irakiske försvarsministern

Publicerad 25 november 2019 kl 16.43

Inrikes. Kammaråklagare Neela Frisell vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet har inlett en förundersökning mot Iraks försvarsminister Najah al-Shammari. Ärendet gäller brott mot mänskligheten.

Dela artikeln

Nyheter Idag avslöjade förra veckan att Iraks försvarsminister Najah al-Shammari är svensk medborgare under en annan identitet och tar ut på bidrag från Försäkringskassan.

Avslöjandet har lett till att ministern i Sverige har polisanmälts för sin roll i dödandet av hundratals demonstranter i Irak på sistone.

En förundersökning gällande brott mot mänskligheten har nu inletts.

"Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet arbetar nu med att se hur de ska gå vidare med utredningen, som befinner sig i ett mycket tidigt skede", skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Najah al-Shammari vidhåller själv att påståendena om honom i svenska medier är osanna. Han har också anlitat en advokat för att stämma de svenska medier som uppmärksammat avslöjandet om hans dubbla identiteter.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter omfattande sökinsatsen – polisen bekräftar. "Vi är hundra procent säkra på att det är den försvunna kvinnan."0 

För första gången: Åkesson mest populära partiledaren

Spöar Maggan i förtroendemätning från Demoskop.. "För två och ett halvt år sedan var gapet mellan dem 28 procentenheter."0 

Vänsterextremist häktad för hot mot ministrar

Docka med avhugget huvud utanför Benjamin Dousas bostad.. Andreas Klominek, 42, har en lång bakgrund inom våldsvänstern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0