Irakminister på svenska bidrag
Najah al-Shammari.

Tidigare Irakministern ger upp Sverige-dröm

Publicerad 25 februari 2021 kl 16.36

Inrikes. Iraks tidigare försvarsminister Najah al-Shammari har gett upp försöket att åter bli skriven i Sverige, rapporterar Nyheter Idag.

Dela artikeln

Najah al-Shammari fick stor uppmärksamhet i november 2019 när Nyheter Idag avslöjade att han, samtidigt som han var Iraks försvarsminister, i hemlighet även var svensk medborgare och lyfte bidrag från Försäkringskassan.

Den irakiske politikern skrev efter avslöjandet ut sig från Sverige, men nu när han inte längre är minister har han velat skriva sig i Sverige igen. Han har uppgett att han ville flytta tillbaka till det skandinaviska landet och leva som pensionär.

I september avslog dock Skatteverket hans ansökan om att bli folkbokförd i Sverige, skriver Nyheter Idag. Myndigheten hänvisade till att han fortfarande ägde ett hus i Bagdad och inte styrkt att han tänker tillbringa sin huvudsakliga tid i Sverige.

Efter överklagande gick Förvaltningsrätten i slutet av november på Skatteverkets linje. Najah al-Shammaris ombud överklagade sedan domen även till Kammarrätten. Men nu har irakiern dragit tillbaka sitt överklagande och målet har nu avskrivits, skriver Nyheter Idag.


Julbordet i Malmö var bara toppen av ett isberg. Visade sig ha begått en massa liknande bedrägerier – för miljonbelopp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0