Irakminister på svenska bidrag
Najah al-Shammari.

Tidigare Irakministern ger upp Sverige-dröm

Publicerad 25 februari 2021 kl 16.36

Inrikes. Iraks tidigare försvarsminister Najah al-Shammari har gett upp försöket att åter bli skriven i Sverige, rapporterar Nyheter Idag.

Dela artikeln

Najah al-Shammari fick stor uppmärksamhet i november 2019 när Nyheter Idag avslöjade att han, samtidigt som han var Iraks försvarsminister, i hemlighet även var svensk medborgare och lyfte bidrag från Försäkringskassan.

Den irakiske politikern skrev efter avslöjandet ut sig från Sverige, men nu när han inte längre är minister har han velat skriva sig i Sverige igen. Han har uppgett att han ville flytta tillbaka till det skandinaviska landet och leva som pensionär.

I september avslog dock Skatteverket hans ansökan om att bli folkbokförd i Sverige, skriver Nyheter Idag. Myndigheten hänvisade till att han fortfarande ägde ett hus i Bagdad och inte styrkt att han tänker tillbringa sin huvudsakliga tid i Sverige.

Efter överklagande gick Förvaltningsrätten i slutet av november på Skatteverkets linje. Najah al-Shammaris ombud överklagade sedan domen även till Kammarrätten. Men nu har irakiern dragit tillbaka sitt överklagande och målet har nu avskrivits, skriver Nyheter Idag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 534951573


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Kallade domaren rasist – får böta 20.000 kronor

IFK Göteborgs fotbollschef Jesper Jansson straffas.. Började gorma om "rasism" när afrikansk spelare fick rött kort.0 

Parets annons möts av "rasiststorm"

Reaktionerna: "Våldtäktsman", "kvinnomisshandlare".. "Bara för att jag har en svart partner så kommer rasismen mycket närmare."0 

Gänghöjdaren "Moewgli" gripen i arabvärlden

Pekas ut som ledande i Foxtrot – direkt under Rawa Majid.. Exrapparen tros bland annat ligga bakom 15-årig flickas mordturné i mars.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0