Afghanamnestin

Svenska kyrkan kräver att fler afghanska män ska få stanna

Publicerad 28 november 2020 kl 12.01

Inrikes. Svenska kyrkan välkomnar nu Löfvenregeringens förslag om lättade krav för att så kallade ensamkommande flyktingbarn ska kunna få permanent uppehållstillstånd i Sverige, skriver man på sin hemsida.

Dela artikeln

Nyligen kom regeringen överens om att göra det lättare för tusentals afghanska män utan asylskäl, så kallade ensamkommande, att stanna i Sverige.

Detta efter påtryckningar från Miljöpartiet.

Nu sluter Svenska kyrkan upp bakom de vänsterliberala kraven.

"Covid-19-pandemin har drabbat ungdomarna hårt, särskilt vad gäller deras möjligheter att hitta en anställning. Svenska kyrkan välkomnar därför förslaget om ändring i förordningen som innebär en lättnad för dessa ungdomar och övriga berörda", skriver kyrkan.

Svenska kyrkan är också en av de organisationer som fått statliga medel för att motverka hemlöshet och psykisk ohälsa hos de ensamkommande, påpekas det.

Ända sedan 2015 har Svenska kyrkans församlingar gett invandrarna "praktiskt och psykosocialt stöd".

"Svenska kyrkan för även en dialog med politiker, departement och myndigheter kring ungdomarnas situation och har tidigare yttrat sig över förslagen till gymnasielagen och nya gymnasielagen... Svenska kyrkan är positiv till att regeringen även avser lägga fram ytterligare lättnader för ungdomarna som omfattas av gymnasielagen."


Nyheter från förstasidan

Här skjuter polisen enbenta kvinnan i benet

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0