Genrebild.

Sverige slår rekord – i antal barn som rånas

Publicerad 17 augusti 2019 kl 09.11

Inrikes. Det sker en mycket kraftig ökning av personrån av unga människor i Sverige. Det visar siffror från Brottsförebyggande rådet, BRÅ, enligt SVT.

Dela artikeln

Antalet rån mot barn under andra kvartalet i år har uppnått en ny "rekordnotering", som SVT uttrycker det.

Det anmäldes 637 rån mot unga under 18 år – fler än någonsin. Under samma period 2017 var motsvarande siffra 358. 2018 var den 505.

Går man till baka till 2015 var antalet anmälningar under hela året 1.084. Förra året var siffran 1.896, alltså en ökning med runt 75 procent.

Men bara under det här årets första sex månader att det gjorts 1.247 anmälningar, alltså mer än hela 2015. Håller trenden i sig, slutar siffran för i år på runt 2.500 rån av barn.

I juni sade polisen i Växjö att gärningsmännen är "andra generationens invandrare". Även under personrånen i Nacka efterlyste polisen invandrare. Någonting om invandring nämner dock inte SVT. 

– Det kan vara fråga om en överflyttning från rån mot äldre och mot butiker där man tidigare kunnat få tag på kontanter. Det har blivit svårare och då ger man sig på en grupp som inte kan skydda sig lika bra. De har också det andra ungdomar vill komma åt, som mopeder, telefoner och smycken, säger Sven Granath som är kriminolog på polisen, till SVT.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Great Reset

Nyheter från förstasidan

L säger nej till SD i regering

Partiets ödesbeslut. Huvudargumentet: "De beter sig inte."0 

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Mer från Inrikes

KDU: "Hoppas L får så nära noll procent som möjligt"

Reaktionen på SD-beskedet.. "Så de inte drar ner högersidans majoritet i valet när de ramlar ur."0 

El-Haj vill göra arabiska till minoritetsspråk

"En viktig resurs för mångfald.". Kräver att språket ges en framträdande plats i Sverige – från grundskola till universitet.0 

Pedofiljägare misstänks själv för barnporr

Smygfilmade flickor i skoldusch.. Åtalas nu för att ha gängmisshandlat en man med Pedo Hunting Sweden.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0