Sverigebilden
Malmö.

"Sverigebilden" hotar näringslivet

Publicerad 10 februari 2020 kl 12.28

Inrikes. Våldsutvecklingen i Sverige är nu så allvarlig att den hotar det svenska näringslivet, uppger TT. Den som vill jobba och bo i Sverige måste kunna vara trygg.

Dela artikeln

Det extrema våldet i Sverige, som ex-polisen Peter Springare anser till stor del är ett klanvåld från invandrare, har nu gått så långt att det hotar Sveriges konkurrenskraft.

Det anser flera framstående personer i näringslivet, enligt TT.

För att kunna locka spetskompetens måste det vara tryggt att leva i Sverige.

Tom Erixon, vd för industrikoncernen Alfa Laval, är en av dem som uttalar sig. Hans bolag har sitt huvudkontor i Lund/Malmö, och "bilden" av Malmö börjar nu bli problematisk.

– Om du ska övertyga folk från olika delar av Sverige, inklusive Stockholm och Göteborg, att flytta ner till Malmö-regionen för långsiktig karriär och man ska fundera över var barnen ska gå i skola och i vilken stadsdel man vill bo är det klart att det här inte är någon fördel, säger han till TT och påpekar att regionen egentligen är mycket expansiv och välplacerad för att passa företagande.

Enligt Erixon har brottsligheten funnits under längre tid i Malmö men politikernas så kallade åtgärder har inte löst problemet.

AB Volvos koncernchef Martin Lundstedt anser i sin tur att det är viktigt med en "samlad bild" av att Sverige är tryggt och bra för att företagen ska kunna fortsätta locka kompetens.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Företag lägger 1.600 miljarder om året på EU-byråkrati

Snart ska siffran nästan fördubblas. Den varningen kommer från Danmarks ekonomiminister Stephanie Lose.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0