Sverige har bara två fältsjukhus – skänkte resten till Afrika

Publicerad 4 april 2020 kl 10.21

Utrikes. Försvarsmakten har nu byggt upp ett fältsjukhus i Göteborg och ett i Stockholm. Men nu är det slut. Resten har nämligen skänkts bort, enligt GT.

Dela artikeln

Försvarsmakten har fått många hyllningar för de fältsjukhus de byggt i Göteborg och Stockholm med 20 respektive 30 intensivvårdsplatser .

Men det ser inte ut att bli fler.

Sveriges lager på fältsjukhus har nämligen tömts. Det finns inga kvar.

Enligt GT handlar det om att "flera fullt utrustade sjukhus" skänkts bort över åren.

Två fältsjukhus gick till Sierra Leone i Västafrika och Östtimor i södra Asien, enligt regeringsbeslut från 2001. Fyra gick till FN:s fredsbevarande arbete i bland annat Afrika 2002, enligt ett regeringsbeslut. Två stora sjukhus skickades till Estland och Lettland mellan 2000-2005. Andra hamnade i "katastrofområden" som i Kongo. Totalt skickades ett tiotal sjukhus ut ur Sverige.

– Utan tvekan skulle vi ha kunnat använda dem i dag, säger Jan Hage, som byggde upp sjukhus i andra länder med svenskt materiel, till GT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 683648117


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 683648118


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Kent Ekeroth: "Hörde inget från SD" om moratorium

Hanif Bali får stöd – av SD-profil. Ekeroth tjatade och tjatade på partiet att stoppa medborgarskapen – till ingen nytta.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus