Peter Springare

Tjeckiska poliser håller manifestation för Peter Springare

Publicerad 3 mars 2017 kl 17.25

Utrikes. Idag håller tjeckiska poliser en manifestation till stöd för sin svenske kollega Peter Springare utanför Sveriges ambassad i Prag, rapporterar Zpravy.

Dela artikeln

Både aktiva och före detta polismän kommer klockan 16.30 på fredagen att samlas i demonstrationen, som vänder sig mot hur Peter Springare behandlats av svenska medier och myndigheter efter att ha talat ut om den invandrarrelaterade brottsligheten i Sverige.

Journalisten Katerina Janouch har i ett inlägg på Facebook översatt ett öppet brev som de tjeckiska poliserna skrivit till Sveriges inrikesminister Anders Ygeman.

I brevet konstateras att Springare drabbats av "en rad oerhört oroande konsekvenser" sedan han talade ut om problematiken.

"Att Peter Springare demoniserats och hängts ut i medierna och anklagats för såväl rasism som xenofobi är givetvis fruktansvärt. Men vad värre är, och en anledning till varför vi vänder oss till er, är att det pågår tydliga försök från Sveriges myndigheter att kriminalisera Peter Springare med anledning av hans uttalanden", skriver poliserna.

"Dessa försök att från myndigheternas håll kriminalisera och förfölja Peter Springare väcker vår oro för hans framtida öde, men vi är även djupt bekymrade över utvecklingen i Sverige i stort. Det faktum, att en enskild polisman hamnat i allvarliga svårigheter och klammeri med myndigheterna enbart på grund av att han använt sig av sin lagstadgade rätt att yttra sig och ge sin mening, betraktar vi som ytterst alarmerande", fortsätter de.

I det öppna brevet hänvisar poliserna till att tjecker på grund av sin erfarenhet av totalitära ideologier "är ytterst känsliga för de mekanismer, som påminner om dessa förtryckande system" och att varje samhälle som leder till diktatur "börjar med att man beskär friheten för medlemmar av dess poliskår".

De riktar sig sedan direkt till Anders Ygeman med en vädjan:

"Därför ber vi er, ärade herr minister, att ni med maximal kraft och ansträngning försöker förhindra vidare anklagelser och förföljelse av Peter Springare, samt i de fall där detta kan vara aktuellt, även andra representanter för poliskåren, om dessa skulle hamna i liknande situation. Dessa människor bör tvärtom få möjlighet till skydd och frihet, samt rätt till åsikts- och yttrandefrihet. Ni bör på så sätt signalera att ert land fortfarande är en symbol för frihet och demokrati."


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Forssell kräver EU-hjälp med att få hem afghaner

"De måste åka hem." Det är enligt ministern idag "mer eller mindre omöjligt" att utvisa afghaner utan giltiga id-handlingar.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0