Kommunkrisen

Tog emot flest flyktingar – nu rasar ekonomin i Hedemora

Publicerad 11 maj 2019 kl 11.03

Inrikes. Ytterligare en kommun larmar nu om en ekonomi i kris. Precis som i andra kommuner skenar försörjningsstödet i Hedemora, som tvingas till åtstramningar.

Dela artikeln

2015 kunde man läsa att "Hedemora tar emot flest asylsökande" i Dalarna.

"Hedemora har under en längre tid välkomnat nyanlända människor, vilket skapar unika möjligheter för bygdens utveckling", skriver kommunen på sin egen hemsida.

Samtidigt kommer nu en "dyster prognos" för Hedemoras ekonomi, uppger SVT Dalarna.

Ekonomin rasar till 40 miljoner kronor under budget. Man hade räknat med ett överskott på 10 miljarder, i stället blev det minus med 30 miljoner. Det största underskottet kommer från bildningsförvaltningen och socialförvaltningen.

Enligt Annika Strand, kommundirektör i Hedemora, handlar det om kostnader för unga och skenande försörjningsstöd, precis som andra kommuner larmat om.

2018 fick kommunen in hela 300 orosanmälningar för unga som riskerar att fara illa.

Bakgrunden till att kommunernas ekonomier börjar krisa just nu är bland annat att statens bidrag för nyanlända upphör efter två år.

Det innefattar de statligt finansierade extratjänsterna, som nu dras in i Hedemora. Därmed måste kommunen hitta andra lösningar, vilket dock riskerar att öka på försörjningsstödet ytterligare.

– Ja, det ser väldigt mörkt ut faktiskt. Vi har ett stort arbete framför oss, säger Kristina Lundgren (C), kommunalråd och vice ordförande i kommunstyrelsen, till SVT.


Nyheter från förstasidan

Nu vill varannan regeringsväljare se SD i regeringen

Bara 26 procent är negativa. Men bland L-väljarna är motståndet ännu starkt – och nu kan inställningen avgöra partiets öde.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Resten av din årsinkomst går till skatt

Skattebetalardagen infaller idag.. Resten av året jobbar du gratis – allt går i skatt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0