Ebolautbrottet i Afrika

Toppmöte om ebolautbrottet

Publicerad 4 september 2014 kl 20.21

Utrikes. Ett toppmöte med nästan 200 deltagare hålls idag och imorgon i Geneve i Schweiz med anledning av det pågående ebolautbrottet i Västafrika.

Dela artikeln

Under det två dagar långa toppmötet diskuterar inbjudna läkare, forskare, företrädare för läkemedelsindustrin och andra experter behandlingsmetoder för dem som smittats med ebola.

En av de metoder som diskuteras är att ge smittade patienter blodtransfusioner från dem som överlevt och tillfrisknat från en ebolainfektion. Förhoppningen är att antikroppar som finns kvar i blodet ska hjälpa till att bekämpa ebolaviruset.

Det man behöver enas om under toppmötet är om det är moraliskt riktigt att erbjuda ebolapatienter en sådan experimentell sjukvård och hur man ska kunna följa upp den för att se om den är effektiv eller ej.

Toppmötet arrangeras av världshälsoorganisationen WHO som under dagen idag rapporterade att 3.685 människor hade smittats under den pågående ebolaepidemin fram till och med sista augusti. Av dessa uppgavs 1.841 ha avlidit till följd av sjukdomen, vilket är ungefär hälften av alla dem som smittats.

Utöver den större epidemin pågår ett lokalt utbrott i Nigeria och Senegal som särredovisas, där sju människor hittills har omkommit. Ett tredje utbrott av ebola, som inte är relaterat till den större epidemin, har dessutom konstaterats i Kongo.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 195264554


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 195264555


Varnish cache server

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Marockanska agenter ska ha dirigerat invandrarna. Samtidigt pekar Sanchez ut israeliska och ryska nätverk.0 Plus

Mer från Utrikes

Här sluter Real Madrids fans upp för Ceuta

Läktaren fylldes av flaggor.. Talkören: "Ceuta är inte till salu – Ceuta ska försvaras!"0 

Netanyahu förvarnades om 7 oktober – gjorde inget

Informerades i 45 minuter om att Hamas planerade stor attack.. Premiärministern valde att hålla uppgifterna för sig själv, enligt Haaretz.0 

Ceuta-invandrare anklagas för att ha slagit ihjäl delfinunge

Virala klippet väcker stor ilska.. Nu polisanmäls illegala invandrarna av en miljöorganisation.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0