Tre av 100 har mycket stort förtroende för regeringen

Publicerad 17 oktober 2019 kl 09.08

Inrikes. Bara tre procent av Sveriges befolkning har mycket stort förtroende för Stefan Löfvens (S) regering, visar en undersökning i Expressen.

Dela artikeln

Under riksdagsdebatten på onsdagen anklagades Stefan Löfvens regering för att förlorat kontrollen över Sverige. Under natten till idag sprängdes sedan tre bomber i Stockholmsområdet. En bomb var så kraftig att den fick delar av Södermalm att skaka.

Nu visar en opinionsmätning som Sifo gjort på uppdrag av Expressen att endast 3 procent har "mycket stort förtroende" för regeringen och 30 procent har "ganska stort förtroende".

Detta samtidigt som 62 procent uppger att de har "ganska litet" eller ”mycket litet” förtroende för regeringen.

– Det är ingen positiv signal att bara ha en tredjedel av befolkningen bakom sig, även om man blickar ut internationellt kan man se att exempelvis Trump har högre förtroende än så, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till Expressen.

Dessutom säger fler att de skulle ha förtroende för en M- och KD-regering med passivt stöd av SD. 36 procent förklarar i mätningen att de skulle ha ganska eller mycket stort förtroende för en sådan regering.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Epstein-vittne: Jan Stenbeck "höll ryska flickor" i New York

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Svenska Gripen-plan ska patrullera Grönland

Skickas till aktisk insats.. "Sverige har ett ansvar att bidra till säkerheten."0 

M-topp: S vill införa "socialistisk diktatur" med sharialagar

Inlägget från kommunalrådet i Haninge väcker uppståndelse.. "Har hjälpt sina islamistiska vänner att etablera sig i Sverige för att kunna förstöra vårt land i grunden."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0