IT-vänstern

Trump till Facebook och Google: "Var försiktiga"

Publicerad 29 augusti 2018 kl 08.12

Media. USA:s president Donald Trump levererar nu en skarp varning till de dominerande sociala mediebolagen, som censurerar användare med högeråsikter. Det rapporterar Breitbart.

Dela artikeln

– De bör vara försiktiga för man kan inte göra så här mot människor, säger Trump och riktar sig direkt till Google, Facebook och Twitter.

Den amerikanske presidenten uppger att han har hört "tusentals" klagomål om orättvis censur på de sociala medieplattformarna.

– Jag tycker att Google, Twitter och Facebook är ute på väldigt, väldigt hal is, säger han.

Donald Trump har nyligen uttalat sig om att han inte kommer att acceptera att exempelvis Twitter censurerar högerorienterade röster.

I Twitterinlägg på tisdagen anklagar presidenten även Google för att ha "riggat" sökresultat. Enligt Trump har kommer det bara fram resultat från vänster- och "fake news"-medier när man googlar efter "Trump News".

"Google och andra undertrycker konservativa röster och döljer positiv information och nyheter. De kontrollerar vad vi får se och vad vi inte får se. Det här är en mycket allvarlig situation som kommer att tas itu med!" twittrar Trump.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 965407724


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Media

Straffades för "politiska" inlägg – lämnar SR för 100%

Mårten Arndtzén hoppar av public service – efter över 30 år.. Går till borgerlig tv-satsning efter att ha tvingats bort som programledare för Kulturnytt.0 

Expressen vägrade publicera Forssells replik – här är den

Regeringen anklagas för att "ta bort utlänningars rättigheter".. Men när migrationsministern ville påpeka fel i texten blev det nej från den liberala tidningen.0 

Sossetidningens vd plågade hästen Doris till döds – döms till dagsböter

Djuret utsattes för utdraget lidande, enligt domen.. "Kvinnliga Näthatsgranskaren" får fortsätta driva Haparandabladet trots djurplågeriet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0