Turkiets krig i Syrien

Trump till Turkiet: Jag håller ett öga på er

Publicerad 10 oktober 2019 kl 16.08

Utrikes. USA:s president Donald Trump hotar nu med ekonomiska sanktioner om Turkiet inte "spelar enligt reglerna" under offensiven i Syrien.

Dela artikeln

USA får nu både ris och ros för sitt beslut att inte blanda sig i militärt när Turkiet går in i norra Syrien.

Turkiet säger att man ska upprätta en buffertzon i det område som kurderna idag kontrollerar. 

Kritikerna menar dock att Turkiets avsikt är att slå till mot och etniskt rensa de kurdiska grupperna, som landet ser som terrorister. Kurderna har för avsikt att upprätta en egen självständig stat i området, som gränser mot Turkiet. Det tänker turkarna stoppa.

Kurderna varnar för "fullskaligt krig" med Turkiet, men har oddsen emot sig då den turkiska militären är så mycket starkare.

Nu varnar dock Donald Trump Turkiet för att gå för långt och "spela enligt reglerna" under offensiven.

– Turkiet har planerat att attackera kurderna under lång tid. De har krigat med varandra för alltid. Vi har inga soldater eller militärer någonstans nära området, säger Trump på Twitter.

– Jag försöker avsluta meningslösa krig. Prata med båda sidor. Vissa vill att vi ska skicka tiotusentals soldater till området och starta ett nytt krig igen. Turkiet är medlem i Nato. Andra säger: håll er borta, låt kurderna slåss sina egna strider (om än med vår ekonomiska hjälp). Jag säger: slå till mycket hårt ekonomiskt med sanktioner mot Turkiet om de inte spelar enligt reglerna! Jag håller ett noga öga på detta.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 767990046


Varnish cache server

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Mer från Utrikes

Tobias Hübinette hyllar böter för elever som gjorde kinesögon

"Gjorde rasifierande gester.". Nu har eleverna fått be om ursäkt till thailändska folket.0 

Både Zelenskyj och Netanyahu till Grahams begravning

Få gjorde så mycket för krigen – nu hedras Lindsey Graham.. Netanyahu ska även besöka Trump för sjunde gången sedan förra året.0 

Avaktar med att angripa USA med allierade. Beskedet kommer sedan Trump tvingats bromsa kriget efter larm från Pentagon.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0