Ginsburgs död

Trump vill ersätta Bader Ginsburg så fort som möjligt

Publicerad 19 september 2020 kl 17.38

Inrikes. USA:s president Donald Trump avser att ersätta den vänsterliberala HD-domaren Ruth Bader Ginsburg så fort som möjligt. Han avvisar alltså Demokraternas önskan om att vänta till efter presidentvalet i november.

Dela artikeln

Det var i morse svensk tid som det framkom att den amerikansk-judiska HD-domaren Ruth Bader Ginsburg avlidit i cancer.

Hon var pådrivande i flera vänsterliberala frågor, däribland samkönade äktenskap.

USA:s högsta domstol tolkar hur lagar stämmer överens med konstitutionen, varför Bader Ginsburgs död kan få stora konsekvenser för det amerikanska samhället.

Hon var en av nio domare i domstolen, som nu kan bli än mer konservativ.

TT hävdar i en artikel på lördagen att Bader Ginsburgs död kan "under lång tid få konsekvenser för den juridiska tolkningen av grundlagsfrågor".

Demokraternas presidentkandidat Joe Biden vill att hennes ersättare ska tillsättas först efter valet i november. Men nu meddelar Donald Trump att hennes plats ska fyllas så fort som möjligt.

"Vi fick denna maktposition och betydelse för att fatta beslut åt de människor som så stolt valde oss, och det viktigaste har länge ansetts vara urvalet av USA:s högsta domstol. Vi har denna skyldighet, utan dröjsmål", skriver han på Twitter.

Även senatens majoritetsledare, republikanen Mitch McConnell, har aviserat en omröstning så fort Trump nominerat en ny domare.

Den som presidenten nominerar måste sedan godkännas av en majoritet i senaten.

Ämbetet i Högsta domstolen är på livstid.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 312223847


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Utländska och anonyma donationer till partier kan förbjudas

Regeringen föreslår också offentligt lobbyistregister.. "Ska säkerställa att politiska partier i Sverige är självständiga i förhållande till utländska aktörer."0 

Miljöpartiet hyllar kriget – med påhittade uppgifter

Iran har dödat hundratusentals människor, enligt Amanda Lind.. "Tidigare i år sköt regimen ihjäl 40.000 demonstranter i en vedervärdig massaker".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0