Turkiets krig i Syrien

Turkiskt artilleri träffade nära USA-bas

Publicerad 12 oktober 2019 kl 11.07

Utrikes. USA bekräftar nu att turkiskt artilleri träffade i närheten av en amerikansk militärbas vid den kurdkontrollerade staden Kobane i Syrien.

Dela artikeln

Sent på fredagen kom uppgifter om att Turkiet träffat mål nära en amerikansk bas utanför Kobane, som kontrolleras av kurder.

Nu bekräftas uppgifterna av Pentagon.

Attacken ska ha skett ett antal hundra meter bort.

"Explosionen inträffade inom några hundra meter från en plats utanför säkerhetszonen och i ett område som turkarna vet har amerikanska styrkor närvarande", skriver Pentagon i ett pressmeddelande.

Inga amerikanska militärer ska ha skadats

"Amerikanska styrkor har inte dragit sig ur Kobani. USA förblir motståndare till den turkiska militärförflyttningen i Syrien och särskilt mot turkiska operationer utanför säkerhetszonen och i områden där turkarna vet att amerikanska styrkor finns närvarande. USA kräver att Turkiet undviker insatser som kan leda till omedelbar defensiv handling", fortsätter Pentagon.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0