Två bombdåd i Malmö i natt – nu flyr svenskar

Publicerad 11 juni 2019 kl 11.16

Inrikes. Under natten till tisdag inträffade två detonationer i Malmö. I båda fallen handlar det om kraftiga smällar. Nu tänker vissa fly från staden, då den börjar likna ett krig.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 02 under natten som den första bomben sprängdes i Malmö.

”Ett stort antal personer” ringde polisen angående en kraftig smäll, skriver polisen i sin händelserapport.

Polispatruller kunde konstatera att det hade skett en explosion vid entrén till en fastighet på Rosengård i Malmö.

Platsen spärrades av och det nationella bombskyddet tillsammans med kriminaltekniker skickades till platsen.

Enligt Kvällsposten är dörren totalt söndersprängd, huset skakade och fönster på andra hus ska ha blivit söndersprängda av tryckvågen.

Den andra sprängningen skedde cirka en timme senare, 03.17. Även denna gång fick polisen flera samtal om en kraftig smäll.

Enligt polisen hade det exploderat utanför en nattklubb på Adelgatan i centrala Malmö.

Detta innebär att Malmö haft flera skjutningar och två bomber sedan igår, konstaterar en 61-årig svensk man som bor i staden för Kvällsposten.

– Jag har börjat titta på ett nytt boende nu. Jag flyttar ifrån den här stan, jag ska inte bo kvar, säger han till tidningen och beskriver Malmö som en ”krigszon”.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0