Muslimska kvinnor med slöja är numera ett vanligt inslag i TV4 Nyhetsmorgon. I söndagens program hävdade Camilla Hamid att hon möts av glåpord, blickar, fysiska angrepp och hot om våld när hon går på stan i slöja. Hon rentav "fruktar för sitt liv", påstår hon.

TV4 hyllar slöjan: "Tack för att du bär den med stolthet"

Publicerad 20 juli 2020 kl 15.36

Inrikes. TV4 Nyhetsmorgons programledare Anders Pihlblad hyllar nu uttryckligen slöjan som något muslimska kvinnor ska "bära med stolthet", sade han i söndagens program.

Dela artikeln

Muslimsk klädsel har blivit ett allt vanligare inslag i TV4 Nyhetsmorgon.

2018 skrev Fria Tider om hur tv-programmet firade midsommar med kebab och slöja.

Den här sommaren har TV4 anlitat en hijabklädd tv-doktor, som besvarar tittarnas medicinska frågor.

I går söndag sände Nyhetsmorgon ett inslag med bakbloggerskan Camilla Hamid, som tidigare deltagit i programmet flera gånger.

Men den här gången bakade hon inte, utan intervjuades.

I slutet av intervjun tackades hon av programledaren Anders Pihlblad.

– Tack så jättemycket för att du ville komma, och tack för allt du har berättat, och tack för att du bär slöjan med stolthet, sade han.

Camilla Hamid säger själv att hon först drev sin matblogg utan namn eller bild på sig själv för att hon inte ville få reaktioner på sitt utseende.

– För det är den vardagen jag har när jag är ute på gatan till vardags. När jag går ut på gatan så möts man av glåpord eller blickar eller någon som vill fysiskt göra illa en för att man ser ut på ett visst sätt, för att jag har slöja på mig, säger hon i TV4.

Senare i inslaget hävdar hon även att hon slutade åka kollektivt redan innan coronasmittan för att hon utsätts för hot och "fruktar för sitt liv". Hon är en "måltavla" när hon går ut, säger hon.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Orban: Sista chansen att rösta innan tredje världskriget

Varnar för att storkrig i Europa bryter ut efter 2026. . EU-ledarna har redan beslutat sig för att starta kriget, enligt ungerske premiärministern.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0