Två skjutna i Malmö

Publicerad 29 januari 2012 kl 09.46

Politik.Två unga män skadades vid ännu ett skottdrama på öppen gata mitt i Malmö på lördagen. En man av okänd härkomst har anhållits för skotten.

Gilla artikeln på Facebook

Skotten avlossades strax före klockan halv fyra i hörnet Baltzarsgatan-Kalendegatan. Enligt polisen träffades en 19-åring i en tå och en 21-åring i ena benet.

En 22-årig man anhölls misstänkt för mordförsök.

Vad som låg bakom skottdramat är oklart men polisen misstänker ingen koppling till undre världen. Enligt TT är ingen av de inblandade kända för någon relevant tidigare brottslighet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0