Asylkaoset

Tyskland utvisar till Marocko

Publicerad 1 mars 2016 kl 12.58

Utrikes. Marocko har under måndagen skrivit under ett återvandringsavtal med Tyskland, som nu kommer att börja utvisa marockaner dit. Frågan är högaktuell i Sverige där marockanska gäng driver runt i centrala Stockholm och begår brott.

Dela artikeln

– Vi har kommit överens om att det första steget kommer att vara att deportera de marockaner som kom till Tyskland under 2015, säger Tysklands inrikesminister Thomas de Maizière till Deutsche Welle.

Men att marockanerna verkligen kommer att stanna i arabvärlden är mera osäkert.

– Marockanerna har sagt att de i genomsnitt kommer att vara tillbaka inom 45 dagar, säger de Maiziere.

Den senaste överenskommelsen handlar om marockaner som slängt sina pass och poserat som syrier för att ha en bättre chans att få uppehållstillstånd. De ska nu fångas in och deras fingeravtryck ska jämföras med marockanska källor, för att utvisa dem som hör hemma i Marocko ändå.

Enligt det tyska migrationsverket BAMF har tiotusen marockaner tagit sig in i Tyskland illegalt under 2015. Bara 3,7 procent av dem har beviljats asyl.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Maxwell lovar rentvå Trump – om han benådar henne

Erbjudandet till gamla kompisen.. "Ms. Maxwell är beredd att tala fullt och ärligt om hon beviljas nåd av president Trump."0 

Maxwell vägrar svara i kongressförhör

Ska läsa upp förberett uttalande om Epstein.. "Denna hållning förefaller oförenlig med hennes tidigare agerande."0 

Tillkännagivandet av Epsteins självmord daterades dagen innan dödsfallet

Mystiska datumet väcker frågor.. Samtidigt kantas utredningen om dödsfallet av en rad märkliga omständigheter.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0