Konflikten i Ukraina
Jurij Stets (t.h.) träffar Semen Sementjenko, ledare för regimens bataljon "Donbas".

Ukraina: Regimkritiska journalister ska få långa fängelsestraff

Publicerad 23 mars 2015 kl 07.01

Utrikes. Ukrainas informationsminister Jurij Stets vill införa fängelsestraff på mellan 8 och 15 år för journalister som har arbetat för tv-kanaler i utbrytarrepublikerna Donetsk och Luhansk.

Dela artikeln

Utspelet gjordes i en intervju med den amerikanska propagandakanalen Radio Liberty, rapporterar Sputnik News.

Stets betonade dock att han inte vill förvandla sitt departement till ett "propagandaministerium".

Det ukrainska informationsdepartementet, som enligt opinionsmätningar är det mest illa omtyckta av departementen, tog i torsdags över en tv-kanal som tidigare använts för utbildningsmaterial. Istället ska regeringen sända en engelskspråkig kanal med namnet "Ukraina Tomorrow". Tanken är att den nya kanalen, som finansieras med pengar från USA och EU, ska vara en motsvarighet till ryska RT ("Russia Today").

I februari lanserade departementet "ukrainska informationsarmén", ett projekt som syftar till att "trolla" kommentarsfälten på ryska nyhetssajter och på så sätt vända den allmänna opinionen. Regimen har sedan tidigare blockerat 115 ryska medier från att sända i Ukraina, däribland den internationella informationsbyrån Rossiya Segodnya och alla ryska tv-kanaler förutom Dozjd. 


Nyheter från förstasidan

Danmark: Automatisk utvisning vid fängelse

S-regeringens nya besked. Svenska Tidögänget anklagas samtidigt för att bluffa om att utvisningar är "omöjliga".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

"Du är bokstavligen krigsförbrytare" – hårda attacken mot IDF-"svensken"

Jonathan Conricus sågad i hetsig debatt.. "Du hör hemma i högriskfängelse med en kosher-tvål i ett snöre i handen."0 

Trumps plan: Bomba fram regimskifte i Iran

Vill elda på nya våldsamma protester i landet.. Men både israeliska och arabiska företrädare varnar för att flyganfall kan slå fel.0 

Iran till Trump: "Vi kommer svara som aldrig förr"

Landets FN-delegation besvarar Trumps hot – med versaler.. Påminner om att USA brände 7 biljoner dollar och förlorade fler än 7.000 soldater i Afghanistan och Irak.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0