Konflikten i Ukraina
Nadja Savtjenko.

Ukrainsk pilot byts mot ryska officerare

Publicerad 25 maj 2016 kl 15.15

Utrikes. Ryssland har gått med på att släppa den ukrainska helikopterpiloten Nadja Savtjenko till Ukraina i utbyte mot två ryska officerare.

Dela artikeln

Savtjenko tillhörde den högerextrema bataljonen Ajdar, som enligt Amnesty har begått en rad krigsbrott. Hon dömdes till 21 års fängelse i Ryssland för medhjälp till mord på två ryska journalister i östra Ukraina.

De två ryska piloterna dömdes i sin tur nyligen till 16 års fängelse i Ukraina.

Nadja Savtjenko har under dagen skickats till Ukraina medan de ryska officerarna har satts på plan hem till Ryssland.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0