Ungerns barnskyddslag

Ungern ska förbjuda HBTQ-propaganda för barn

Publicerad 13 juni 2021 kl 13.27

Utrikes. Ungerns styrande parti Fidesz har lämnat in ett lagförslag som går ut på att förbjuda material riktat mot ungdomar som uppmuntrar till homosexualitet, könsbyten och liknande, rapporterar BBC News.

Dela artikeln

Lagförslaget innebär ett förbud mot HBTQ-litteratur för personer under 18 år, inklusive utbildningsmaterial och annonser som uppmuntrar till en homosexuell livsstil.

När Ryssland införde en liknande lag år 2013 fick det liberaler i väst att se rött. Flera så kallade NGO:er fördömer nu det ungerska lagförslaget och jämför det med det ryska, enligt BBC.

Förslaget ingår i ett proposition som riktar sig mot pedofili. Enligt förslaget ska ungdomar under 18 inte visas pornografiskt innehåll eller något innehåll som uppmuntrar till könsbyte eller homosexualitet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 212529967


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 212529968


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Våldskaos och plundring runt om i Frankrike ikväll

Upploppen eskalerar i Paris och andra städer. Macron: "Det finns ingen plats för våld i Frankrike" – hade fel.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus