Revolutionära fronten

Uppdrag granskning om vänstervåldet

Publicerad 7 maj 2014 kl 10.44

Inrikes. SVT:s "Uppdrag granskning" kommer ikväll att handla om våldsamma vänstergrupper.

Dela artikeln

I avsnittet "Det goda våldet", som sänds i SVT1 ikväll klockan 20.00, granskas grupper som AFA och Revolutionära Fronten (RF) och deras våldsbrott.

En av dem som deltar är den flerfaldigt brottsdömde rapparen Sebbe Staxx, som samarbetat med RF och försvarar politiskt våld.

– Om du är en nazist du får fucking vara beredd på att det finns antinazister och att det kommer att bli blodigt, säger Sebbe i programmet.

Ingenting tyder på att Uppdrag granskning kommer att ta upp frågan om hur de egna kollegorna inom media ofta öppet sympatiserar, och i andra fall samarbetar, med våldsbejakande vänsterextrema grupper. Istället riktas all kritik mot politiker och artister.

"Samtidigt så finns en acceptans för de autonoma gruppernas metoder bland etablerade vänsterförbund och kända artister. Och aktivisterna syns i sammanhang som scenen för invigningen av kulturhuvudstadsåret i Umeå", står det i beskrivningen av programmet.


Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0