Maktskifte i Afghanistan
Joe Biden.

USA-medier kritiserar öppet Joe Biden

Publicerad 16 augusti 2021 kl 22.15

Utrikes. Kaosscenerna i Afghanistan har fått de stora medierna i USA att okaraktäristiskt nog rikta öppen kritik mot president Joe Biden. Det rapporterar Fox News.

Dela artikeln

Talibanernas snabba maktövertagande i Afghanistan i samband med USA:s tillbakadragande har fått de stora medierna att frångå sin vanliga vördnad för den 78-årige amerikanske presidenten.

Till och med de mest vänsterliberala tv-husen, CNN och MSNBC, luftar nu öppet kritik mot Joe Biden, konstaterar Fox News.

CNN:s Jake Tapper inledde programmet "State of the Union" på söndagen med att kalla situationen en "tragisk utrikespolitisk katastrof" som får regeringen att framstå som "plattfotad".

– När amerikanska diplomater nu ägnar sig åt att hastigt strimla ambassadhandlingar och fly, framstår det som chockerande att president Biden kunde ha haft så fel, sade Jake Tapper.

Medierna har också tagit upp Bidens påstående från den 8 juli att inga helikoptrar skulle krävas för att rädda någon från USA:s ambassad – ett uttalande som inte visade sig åldras särskilt väl.

Tidskriften The Atlantic har publicerat en artikel med en rubrik om "Bidens svek mot afghanerna", medan flera bedömare som CNN:s Tim Naftali har jämfört situationen i Afghanistan med Saigons fall.

New York Times skribent David E. Sanger konstaterar att Biden kom till Vita huset med "med mer utrikespolitisk erfarenhet än någon president i mannaminne" men att han ändå redan har lyckats fläcka sitt anseende genom fiaskot i Afghanistan.

"Biden kommer att gå till historien, rättvist eller orättvist, som den president som ledde den förnedrande slutakten till det amerikanska experimentet i Afghanistan", skriver Sanger.

Donald Trump har inte heller missat tillfället att kritisera sin efterträdare på presidentposten. Han uppmanar rent av Biden att avgå på grund av det inträffade.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0