Böneutropen i Växjö

Växjö kommun: Det spelar ingen roll vilket budskap böneutropen har

Publicerad 22 mars 2018 kl 11.05

Inrikes. Miljö- och hälsoskyddsnämnden i Växjö kommun har nu yttrat sig om böneutropen som stadens muslimer vill anordna. Enligt nämnden har man inte tagit någon hänsyn till vilket budskap som kommer ropas ut i moskéns högtalare. Kommunen kräver bara att de håller sig inom lagom ljudnivåer.

Dela artikeln

Det var i februari som stiftelsen Växjös muslimer lämnade in en ansökan om att få anordna böneutrop en gång i veckan från moskén i den invandrartäta stadsdelen Araby i Växjö.

Polisen begärde då in ett yttrande från Växjö kommun.

På onsdagen kom ett förslag på ett sådant yttrande. Det påpekar visserligen att böneutropet inte får överskrida de riktvärden som finns för ljudnivåer, men själva budskapet struntar man i.

KD-ledaren Ebba Busch Thor har kritiserat böneutropen eftersom dess syfte enligt henne är att "proklamera en religions andliga makt över ett bostadsområde". 

– Vi har inte tagit någon hänsyn till ljudutsändningens innehåll och budskap, säger Tobias Adersjö (MP), ordförande för miljö- och hälsoskyddsnämnden i Växjö kommun, till SVT.

Kommunen föreslår bland annat att moskén riktar sina högtalare på ett sätt så att de inte stör omgivningen för mycket, då det finns flera bostadshus och skolor i närheten.

Men frågan är så pass känslig att kommunen inte vågar låta en ensam tjänsteman stå för yttrandet. Därför kommer miljö- och hälsoskyddsnämnen ta upp ärendet den 27 mars, något man i normalfall inte gör. Enligt Tobias Adersjö riskerar namngivna tjänstemän att utsättas för hot och trakasserier från människor som inte alls vill ha några böneutrop i staden.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Mer från Inrikes

AP-fonderna satsar på israelisk vit fosfor

Populära krigsförbrytarkemikalen tas fram med svenska pensionspengar.. Försvaret: "Det är ingen som har erkänt, så att säga, att de har använt det".0 

Malmöprofilen: "Haveri" att SD prioriterar Ukraina och Israel före minskad invandring

Nils Littorins känga till Tidögänget.. Vänsterprofilen sågar konceptet med "100.000 nya uppehållstillstånd och 60.000 nya medborgarskap på ett år".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0